Panel nawigacyjny

 • Archiwum zamieszczanych wydarzeń

 • Dnia 14-15.03.2018 w Zespole Szkół w Ostaszewie na lekcjach matematyki świętowaliśmy urodziny Liczby Pi.
  Na początku uczniowie poznali historię liczby Pi i dlaczego akurat w tych dniach świętujemy jej urodziny.
  Następnie zostały przedstawione ciekawostki związane z liczbą Pi. Kolejną atrakcją była wspólna krzyżówka oraz wisielec.
  Po części teoretycznej przeszliśmy do części praktycznej m.in.:
  -doświadczenie związane z definicją
  - sudoku 3 poziomy
  - tangram
  - rysunki dla młodszych
  - wypisywanie słów z literą Pi
  - konkurs na najdłuższe rozwinięcie dziesiętne.
  Było bardzo dużo wiedzy a zarazem dużo zabawy i przyjemności
  Opracowała: Paulina Łącka

 • wyniki konkursu:

  1 miejsce – Rafał Niezbecki kl. IVa
  2 miejsce – Kornelia Czarnecka kl. VIa
  3 miejsce – Patrycja Olszewska kl. Va                                              

  Wyróżnienia otrzymali:
  Julia Wycichowska klasa Va, Hubert Ciżmowski klasa IVa, Amelia Książka klasa IVa.

  7 marca 2018 roku odbył się szkolny etap konkursu, aby wyłonić laureatów do etapu międzyszkolnego, który odbędzie w naszej szkole 23 marca; ekipę już mamy, więc pozostało ćwiczyć i życzyć laureatom dalszych sukcesów, a dla recytatorów duże gratulacje za odwagę w pokonywaniu własnych słabości.
  Organizatorzy: I. Gutowska, M. Werbowska

 • Akcja pomocy dla zwierząt

  W grudniu 2017 r. w naszej szkole zorganizowana została akcja charytatywna pod hasłem „Pełna miska dla zwierzaka ze schroniska" dla Przytuliska z Nowego Dworu Gdańskiego przy Ochotniczej Straży Pożarnej, która została tam przekazana podczas ferii zimowych.

  Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w przytuliska, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy. Organizatorem i koordynatorem akcji była pani Sylwia Korytkowska, która zbiórkę prowadziła wraz z panią Agatą Pąsik. Cieszymy się, że tak wielu uczniów ze szkoły wzięło udział w naszej akcji i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły. Zebraliśmy około 45 kg suchej karmy, puszki, smycze, obroże, miski. 

  Serdecznie dziękujemy

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Dnia 23.01.2018 klasa VIb oraz IIb gimnazjum wykorzystali nagrodę, którą wygrali w konkursie profilaktycznym "Profilaktyka jest cool". Uczniowie byli na zajęciach w-f w JUMPCITY w Gdańsku. Oprócz tego uczniowie zwiedzali Uniwersytet Gdański m.in. wydział Biologii - odwiedzili tam jaskinię bursztynu, szkielety zwierząt oraz mrowiska. Było dużo zabawy oraz cennej nauki.
  Opracowała: Paulina Łącka

 • W ramach projektu edukacyjnego uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami grup projektowych przygotowali spotkanie pod hasłem "Dziatki dziadkom i dziadki dziatkom", które odbyło się w dniu 24 stycznia 2018 roku w holu Zespołu Szkół w Ostaszewie. Organizatorom przyświecała myśl, że zarówno wnuki od Seniorów, jak i Seniorzy od wnuków mogą się czegoś nauczyć. Był to jednocześnie ukłon z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na spotkaniu przy kawie, herbacie i cieście dzieci wręczyły laurki, „informator seniora”, „kopertę życia”; oprócz tego była krótka część artystyczna i konkursy – przyszywanie guzika, kalambury, karmienie wnuka, szydełkowanie; zebrani wspólnie z nauczycielami i wnukami śpiewali kolędy oraz inne popularne piosenki. Po wspólnym biesiadowaniu padła propozycja, żeby zorganizować kolejne spotkanie, na którym seniorzy nauczyliby się obsługi komputera lub udoskonalili umiejętności w tym zakresie.
   

 • W Zespole Szkół w Ostaszewie w dniu 14 stycznia miał miejsce 26 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Udało się pobić rekord zbiórki z kwotą 7485,90 złotych. Atrakcji tego dnia nie brakowało: imprezę otworzył koncert Katarzyny Matysiak, przez niemal cały czas trwania uroczystości odbywały się występy artystyczne, uruchomione zostały sale gier i zabaw, a w specjalnie przygotowanym bufecie można się było posilić na ciepło i słodko. Występ najmłodszej grupy uczniów porwał zgromadzonych. Również kolaż słowno-muzyczny przygotowany pod czujnym okiem wychowawcy przez klasę II gimnazjalną zrobił duże wrażenie i poruszył publiczność. Ciekawość zgromadzonych wzbudził swoim występem zespół „Żuławianki”. Wielką popularnością wśród dzieci cieszyło się malowanie twarzy. Uwagę przyciągało stoisko wystawowe Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”, przy którym można było dowiedzieć się, jakie ptaki zamieszkują nasze tereny. Gościliśmy również strażaków, którzy uczyli, jak udzielać pierwszej pomocy. Największe emocje wzbudziła jednak licytacja, podczas której można było nabyć wiele ciekawych i atrakcyjnych przedmiotów. Imprezę zamknęło tradycyjne „światełko do nieba”. Cała suma zebrana podczas 26 finału WOŚP przekazana zostanie na leczenie noworodków.
  Tekst i zdjęcia: ZS Ostaszewo

 • Przed świętami Bożego Narodzenia w Zespole Szkół w Ostaszewie odbyła się zbiórka słodyczy dla dzieci z Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Św. Jadwigi w Elblągu. Panie Sylwia Korytkowska i Agata Pąsik zorganizowały szkolną akcję charytatywną, której celem było zebranie słodyczy dla dzieci z Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Św. Jadwigi w Elblągu. Przez okres niecałego miesiąca tuż przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mieli możliwość podzielenia się z najmłodszymi czymś słodki. Pomaganie daje radość płynącą z kontaktu z drugą osobą oraz z poczucia czynienia dobra. W pomaganiu kierujemy się na potrzeby i pragnienia innych. Dzięki zaangażowaniu się w akcję poprzez przyniesienie słodyczy mogliśmy przygotować naprawdę duże trzy słodkie paczki. 
  Przed wigilią Bożego Narodzenia podarunek został przekazany na ręce siostry Elwiry, która przekazała nasze paczki dzieciom. Za przekazane słodycze otrzymaliśmy podziękowania od sióstr i dzieci. Nieduży to gest, ale owocujący dziecięcą radością, tym bardziej cieszącą, że wywołaną w okresie przedświątecznym. Być może, choć w tak niewielkim stopniu, udało się ożywić – przynajmniej na chwilę – magię świąt i czar św. Mikołaja.

  Sylwia Korytkowska

 • Trampoliny i kino, czyli sposób na sobotę

  9 grudnia grupy projektowe ruszyły w rejs autobusem do Gdańska, aby tunelem pod Martwą Wisłą dojechać do stadionu Energa; tam właśnie znajduje się Fun arena, w której odbyły się zajęcia sportowe, czyli skoki na trampolinach pod czujnym okiem trenera. Trzeba dodać, że ten trener na samym wstępie podniósł adrenalinę dziewczynom, bo był bardzo młody, ale też bardzo profesjonalny i dużo wymagał. Imponująca była też ilość i jakość trampolin. Takie zwykłe skoki a przyczyniają się do poprawy koordynacji, powodują skupianie uwagi na utrzymaniu równowagi, koordynują prace błędnika i ……
  W porze obiadowej niestety wygrało „śmieciowe” jedzenie, ale uczestnicy nie mają go na co dzień, więc poczuli się rozgrzeszeni.
  Po dawce ćwiczeń sportowych – kino, czyli dla każdego coś miłego; cała grupa podzieliła się na mniejsze dwie , aby udać się do dwu sal w Cinema. Nie chcieliśmy nikogo zmuszać do oglądania filmu, na który być może nie mieli ochoty, stąd taki podział i dwa różne seanse.  W kinie oczywiście wygodne miejsca, jakiś popcorn, wcześniej  lody czy coś tam jeszcze innego.
  Czas upłynął szybko, w drodze powrotnej nad dobrym nastrojem czuwał jeden z uczestników, który zabawiał wszystkich śląskimi nazwami i powiedzonkami . Był jeszcze powrót do kina już z drogi, bo okazało się, że nie mieliśmy jednego ……. plecaka, uczestnicy byli wszyscy. Pan kierowca bez namysłu zawrócił niczym krążownikiem szos, abyśmy mogli odzyskać zgubę; udało się – zaginiony w sali kinowej zapłakany plecak odnalazł się w biurze kina. 
  Do Ostaszewa dojechaliśmy w dość dobrych humorach i koniec sobotniego wypadu. Nad całością czuwali opiekunowie grup projektowych – I. Gutowska oraz M. Seweryński.

 • Mikołajki w teatrze

  „Opowieść wigilijna” Dickensa to książka, która w każdej odsłonie jest fascynująca i przede wszystkim ponadczasowa. Klasy 4-6 Szkoły Podstawowej w Ostaszewie miały okazję do obejrzenia 6 grudnia spektaklu w Teatrze Dramatycznym w Elblągu, który sięgnął po tę powieść, aby pokazać młodym ludziom, jak lepiej  żyć z innymi.
  Spektakl podzielony został na dwie części, z których pierwsza była barwniejsza i bardziej kolorowa od drugiej. Widzowie reagowali na pojawiające się na scenie duchy – zjawy; były krzyki przerażenia młodszej części widowni, bo zauważyć trzeba, iż na sali teatralnej byli uczniowie od lat 10 do 15, czyli przekrój wiekowy dosyć duży. Nie powinno to nikogo dziwić, bo treść i przesłanie spektaklu były ponadczasowe i ponadwiekowe; skąpstwo, złośliwość i nienawiść do Świąt Bożego Narodzenia  Scrooga nikomu się nie podobają.
  Spektakl opowiadał o bogatym ale skąpym starcu, który zmienia się na lepsze pod wpływem duchów. Taka wizja reżyserska spektaklu musiała przynieść  jego powodzenie. Również muzyka znakomicie oddawała  nastrój, a do tego jeszcze wspaniałe kostiumy i scenografia -  to wszystko jest godne podziwu, a efekt połączenia wszystkich jego składników był świetny.
  Niezależnie od prezentów, które dzieci wcześniej otrzymały, spektakl był kolejnym, ale jakże innym.
  Organizator: I. Gutowska

 • "Młody samorządowiec - dobry mówca"

  W dniu 7 grudnia 2017 r. przedstawiciele naszej szkoły brali udział w warsztatach Samorządów Uczniowskich "Młody samorządowiec - dobry mówca" w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim. Nasza szkołę reprezentowali:
   
  1. Żaneta Czarnogórska - kl. II a
  2. Aleksandra Kicińska - kl. II b
  3. Sandra Wołujewicz - kl. III
   
  Opiekun: Pani Joanna Wójtowicz

 • 21 listopada Światowy Dzień  Życzliwości i Pozdrowień
  Wystarczy skierować do drugiego człowieka uśmiech, miłe słowo czy ciepłe spojrzenie. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy innym, wraca do nas z nawiązką.Jak to u nas wyglądało :)
  W każdej klasie zostały wybrane osoby najbardziej Życzliwe, oto oni:
  3 gimn - Jakub Kamiński
  2a gimn -  Żaneta Czarnogórska
  2b gimn - Piotr Cichy
  7a - Dariusz Kusio
  7b - Tymoteusz Kiełpin
  6a - Maja Gutowska
  6b - Bartłomiej Zatorski
  5a - Julia Maciejewska
  5b - Julia Procyk
  4a - Hubert Ciżmowski
  4b - Kamil Kosiński
  Oraz na długiej przerwie została przeprowadzona ankieta pt:"Czy jesteś życzliwy?"
  Uczniowie klas 4-7 oraz gimnazjum mogli odpowiadać na to pytanie.
  Analiza wygląda następująco:
  Ilość uczniów - 162
  Zagłosowało - 45 osób - 28%
  Tak - 35 osób - 77%
  Nie - 3 osoby - 7%
  Nie wiem - 7 osób - 16%
  Stwierdzamy jednogłośnie że uczniowie są Życzliwi :)
  Paulina Łącka

 • "DROGI DO WOLNOŚCI"

  CZYLI 99  ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

  Narodowe Święto Niepodległości to zawsze okazja do uroczystości o charakterze patriotycznym i właśnie dlatego 10 listopada 2017 roku w szkole w Ostaszewie na trzeciej godzinie lekcyjnej odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy 3 gimnazjum zasilonych przez siódmoklasistów.

  Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego w obecności Pocztu Sztandarowego naszej szkoły społeczność szkolna miała okazję obejrzeć montaż słowno-muzyczny dotyczący tragicznej historii państwa polskiego i Polaków, którzy usiłowali odzyskać niepodległość ukochanej ojczyzny.

  Były wiersze, piosenki, prezentacje multimedialne, a wszystko po to, aby trafić do jak największej liczby uczniów, przemówić słowem, muzyką lub obrazem; organizatorzy przyjęli bowiem zasadę, że dla każdego coś miłego, czy się udało? Oceny powinni dokonać widzowie. Popularne pieśni patriotyczne wykonywał chórek, czyli uczennice klasy 3 gimnazjum, którym niekiedy pomagali dzielni koledzy z tej samej klasy.

  Po apelu uczniowie świętowali na sportowo. Odbył się mecz piłki siatkowej „Ku wolności”, bo właśnie rozgrywki między nauczycielami a uczniami przebiegały się pod takim hasłem.

  Następnego dnia, czyli 11 listopada przedstawienie można było obejrzeć w budynku szkoły w Nowej Cerkwi, ponieważ tam właśnie Koło Gospodyń Wiejskich oraz proboszcz  organizowali obchody Dnia Niepodległości połączone z odpustem parafialnym. Przed występem naszych „dużych” artystów popis dali uczniowie klas młodszych a konkretniej klasy 3b.

  Organizatorzy

 • Jesiennymi drogami, w deszczu żółtych liści klasa VI b wraz ze swoim opiekunem projektu Magdaleną Natkańską przejechała rowerami z Ostaszewa przez Gniazdowo i Nową Cerkiew do Palczewa. Celem rajdu, obok podziwiania polskiej złotej jesieni i wspólnej rekreacji, było zwiedzanie regionalnych zabytków. Uczniowie przygotowali i zaprezentowali wiadomości o lokalnych kościołach i domach podcieniowych. Prawdziwą, unikatową perełką żuławskiej architektury okazał się drewniany, niewielki acz uroczy kościółek w Palczewie zbudowany w 1712 roku. Dzięki uprzejmości pana Macieja Olbryka, mieszkańca Palczewa i taty jednej z uczennic, mogliśmy podziwiać bogate, barokowe wnętrze kościoła, które kryje piękne rzeźby i ludowe malowidła ścienne. Pan Maciej oprowadził nas też i opowiedział o unikatowym w swych kształtach, murowano – drewnianym wiatraku holenderskim, który pochodzi z połowy XIX wieku. Wiatrak liczy aż cztery kondygnacje i trzy z nich mogliśmy oglądać na własne oczy. „Bebechy” wiatraka zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Ostatnim przystankiem rajdu był park w Palczewie, a tam ognisko i pieczenie kiełbasek. Spotkaliśmy tu naszych szkolnych kolegów, a jeden z nich był ze swoim szynszylem, z którym bawiliśmy się w ganianego. Było fajnie, bo razem i zabawnie, a przy okazji edukacyjnie :-)

  Opracowała: Magdalena Natkańska.

 •        W piątek 13 października celebrowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Zaproszeni goście, bardziej wystrojeni niż zwykle nauczyciele, uroczysta akademia, galowe stroje uczniów, kwiaty i niespodzianki podkreśliły wagę tego szczególnego dla nauczycieli i pracowników szkoły dnia.
         Tegoroczna akademia przyjęła formę Gali Oskarowej. Nauczyciele i pracownicy szkoły, każdy w swojej kategorii, zostali obdarowani Owocowym Oskarem i pamiątkowym dyplomem. Zabawne kategorie charakteryzowały nauczany przedmiot bądź też charakter nagradzanego. To tylko niektóre z nich: „Matka Polka Dyrektorka”, „Uczniowie nie gęsi, język polski dobrze znają”, „Sik pryk, skok w bok, rzut beretem”, „Pitagolas, ups, przepraszam – Pitagoras” czy „Śpiewam, tańczę, recytuję, wkręcam śrubki i ceruję”.
         Repertuar muzyczny Gali przypomniał wszystkim niegdysiejsze szlagiery. „Nie liczę godzin i lat”, „Jak się masz kochanie” czy „Wszystkiego najlepszego” w nie jednym przywołały wspomnienia, a uczniowie mieli okazję poznać znane kiedyś polskie przeboje./Magdalena Natkańska.
  Akademię przygotowali: Magdalena Natkańska, Paulina Łącka, Tomasz Stroynowski wraz z uczniami klasy VI b, VII a i VIIb.

 • W dniach 29.09 - 05.10.2017 w Naszej Szkole świętowaliśmy tydzień Tabliczki Mnożenia.  Zaczęliśmy w bardzo ważnym dniu dla wszystkich, ponieważ każdy ostatni piątek września został ogłoszony "Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia" ale my stwierdziliśmy, że jeden dzień to za mało, zatem ogłosiliśmy " Tydzień Tabliczki Mnożenia" i tak to wszystko się zaczęło...
  Na początku wybraliśmy "mistrza Tabliczki Mnożenia" w poszczególnych klasach, oto laureaci:

  IVA Jost Bartosz
  IVB Dorocki Mateusz
  VA Breczko Oskar
  VB Radziszewski Dawid
  VIA Kwiecień Daniel
  VIB Maciejewski Wiktor
  VIIA Kosałka Justyna
  VIIB Korytkowski Filip
  IIA gimn Gorczyńska Julia
  IIB gimn Kicińska Aleksandra
  IIIA gimn Banasik Arkadiusz

  W piątek na długich przerwach uczniowie pytali uczniów oraz pracowników szkoły o znajomość tabliczki mnożenia- akcja pt." młodsi się pytają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają"- było wiele wątpliwości co do odpowiedzi ale przeważnie były to one poprawne.
  Od poniedziałku do czwartku w niektórych klasach tabliczka mnożenia cały czas towarzyszyła. Uczniowie rozwiązywali karty pracy, malowali rysunki, uczyli się nowych metod zapamiętywania tabliczki mnożenia oraz grali w memory. Było wiele uśmiechu, nowych doświadczeń i chęci do nauki.
  Opracowała M. Czajkowska, P. Łącka

 • „List do taty” to nazwa konkursu, który organizowało biuro Senatora Czarnobaja. Uczniowie naszej szkoły przed wakacjami napisali około dwudziestu prac konkursowych, z czego dziewięć otrzymało wyróżnienie:

  • Marcel Książka
  • Kinga Olszewska
  • Maja Gutowska
  • Daniel Kwiecień
  • Julia Wycichowska
  • Małgorzata Staniszewska
  • Tomasz Borek
  • Marta Chrząszcz
  • Patrycja Olszewska
    

   Właśnie z tego powodu otrzymaliśmy zaproszenie na galę wręczenia nagród, która odbyła się w Urzędzie Miasta w Kwidzynie. Nasi uczniowie otrzymali dyplomy i pendrivy, słodki poczęstunek i najważniejszą nagrodę – wiosenny wyjazd do Warszawy, aby odwiedzić Senat RP oraz zobaczyć wybrane miejsca w stolicy; szczegółowy plan wycieczki będzie ustalany z opiekunami. Sam budynek Urzędu Miasta w Kwidzynie jest bardzo piękną budowlą i spodobał się nam jak go tylko zobaczyliśmy, wewnątrz prezentował się równie pięknie. Uroczystość nie była długa, ale konkretna. Zwyciężczynią z okręgu Pomorskiego zastała uczennica szkoły w Malborku, której złożyliśmy gratulacje.
  Reasumując – a jednak warto brać udział w konkursach proponowanych przez nauczycieli lub inne osoby.
  Opracowała: Izabela Gutowska

 • Dnia 03.10.2017 r. Uczniowie klasy 6 byli na wycieczce w Gdańsku. Plan wycieczki był bardzo napięty. Na samym początku odbyliśmy spacer po Starym Mieście, następnie weszliśmy do "Domu Przyrodnika" gdzie mieli lekcję pt" tajniki pracy archeologa". Uczniowie dowiedzieli się kim są archeolodzy, jak wygląda ich praca. Następnie uczniowie wcielili się w rolę Archeologów. Dotykali, rysowali i opisywali przedmioty z czasów starożytnych. Po ciężkiej pracy udaliśmy się na rozrywkę. Ale nie było tak łatwo. Na początku uczniowie robili pizzę , którą po upieczeniu skosztowali. Na sam koniec były kręgle. Uśmiechu nie brakowało.
  Opracowała: Paulina Łącka

 • W dniu 18 września po raz kolejny 40 osobowa grupa uczniów naszej szkoły kibicowała Lechii Gdańsk. Emocjonujące do końca spotkanie z Jagielonią Białystok skończyło się wynikiem 3 : 3. Podziękowania dla wzorowo zachowującej się młodzieży szkolnej i dla opiekunów.
  Opracował: Sławomir Rozwalak

Wydarzenia-galeria zdjęć

Kontakt

 • Zespół Szkół
  Szkoła Podstawowa
  z oddziałami gimnazjalnymi
  im. Marynarki Wojennej RP

  ul. Kościuszki 22
  82 - 112 Ostaszewo
  woj. pomorskie

  e-mail: zsostasz@o2.pl
 • ZS w Ostaszewie (sekretariat)
  tel/fax.- 055 247 13 46

  ZS w Ostaszewie (księgowość)
  tel. - 055 246 45 46

  SP w Nowej Cerkwi tel. - 055 247 15 21

  Przedszkole
  tel. - 055 247 13 22

Galeria zdjęć