• Teatr i sąd
          • Teatr i sąd

          • Pozornie wydawać się może, że te dwie instytucje nie mają ze sobą nic wspólnego, ale po głębszym zastanowieniu się można znaleźć wspólny mianownik. W dniu 7 marca 2019 roku klasa 7 i 8 wybrała się do Gdańska, aby obejrzeć spektakl pt. „Mój przyjaciel Oskar” zrealizowany na podstawie książki „Oskar i Pani Róża”. Widzowie mieli okazję przenieść się w realia szpitalnego onkologicznego oddziału dziecięcego – w miejsce, z którego często się nie wraca. Główny bohater dziesięciolatek wie, że umiera i w tym umieraniu pomaga mu Pani Róża. Za cel postawiła sobie walkę o godność i duszę umierającego dziecka. Tematyka niełatwa, ale realna. A co, gdy nagle twarzą w twarz z nieuleczalną chorobą przyjdzie stanąć nam lub komuś bliskiemu? Uczniowie godnie przeszli przez tę emocjonalną historię i wynieśli ogromną lekcję pokory wobec choroby. Później było mniej emocjonalnie, ale bardzo edukacyjnie. Podzieleni na dwie grupy uczniowie złożyli wizytę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, gdzie spotkali się z Prezesem, dowiedzieli się kilku ważnych spraw – czym zajmuje się tego typu sąd, z jakimi sprawami mają do czynienia sędziowie, jak zostać sędzią, jak odróżnić togi sędziowskie. Niektórzy uczniowie przywdziali togi, zasiedli za stołem, inni byli prokuratorami czy pełnomocnikami. Do spotkania i wizyty doszło dzięki p. Wycichowskiemu, który jest pracownikiem tegoż sądu i zaznajomił nas z jego pracą oraz odpowiedział na pytania uczniów.
            Organizatorzy: I. Gutowska, S. Rozwalak, S. Stefaniak

        • Zbiórka słodyczy
          • Zbiórka słodyczy

          • Młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu zorganizowała akcję zbierania słodyczy w naszej szkole. Cała społeczność szkolna okazała wielkie serce i udało się nam zebrać sporą ilość słodyczy. Zebrane słodycze w minione Święta Bożego Narodzenia w formie paczki zostały przekazane dzieciom z Domu Pomocy Społecznej Sióstr Jadwiżanek w Elblągu. Dziękujemy wszystkim za pomoc w zbiórce.
            Szkolne Koło Wolontariatu
            Opracowała: Sylwia Korytkowska

          • Spotkanie z lekturą – musical na scenie NOT-u

          • Klasy piąte i szósta 18 grudnia miały okazje obejrzeć musical pt. ”Chłopcy z Placu Broni” z librettem Anny Markowskiej na podstawie książki Ferenca Molnára. Cudowna, bardzo efektowna, lekka i przyjemna opowieść o pięknej przyjaźni i lojalności. Historia małego Nemeczka, bohaterskiego Boki i jego chłopców, walczących o swój plac pozaszkolnych zabaw, znana jest doskonale wielu uczniom i ich rodzicom jako lektura szkolna i na stałe utkwiła w naszej świadomości. Teraz jej uniwersalny przekaz został wzbogacony o ponad dwadzieścia wzruszających utworów, dynamiczną choreografię oraz pełne autentyczności wokale młodych artystów, którzy przenoszą widza do Budapesztu u schyłku XIX wieku. 
            Spektakl opowiada o losach małego Nemeczka, niepozornego chłopca, należącego do grupy Chłopców z Placu Broni, który pozostając jedynym szeregowcem wśród swoich przyjaciół, udowadnia, że jego odwaga, honor i poświęcenie może zawstydzić niejednego z nich. Historia Nemeczka rozgrywa się na tle wojny o prawo do zabaw na tytułowym Placu Broni, pomiędzy chłopcami a ich rówieśnikami z  Ogrodu botanicznego. To ona jest wielkim sprawdzianem lojalności, bohaterstwa i męstwa dla tych kilku- i kilkunastolatków.
            Opracowała: Izabela Gutowska

        • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
          • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

          • 5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1986 r. To dowód uznania dla wielu osób z całego świata, które bezinteresownie poświęcają swój czas, aby nieść pomóc tym, którzy jej potrzebują. Wolontariusze dobrowolnie i bezinteresownie pomagają innym. Chętnie wspierają najuboższych: zbierają pieniądze podczas kwest, robią paczki świąteczne, organizują zbiórki rzeczy dla poszkodowanych, dla zwierząt ze schroniska i wiele innych inicjatyw. Jednak wolontariat to w dużej mierze dar serca. Aby całej społeczności szkolnej przypomnieć co to jest wolontariat i na czym on polega wolontariusze zrobili gazetkę na ten temat.
            Serdeczne życzenia, dalszych sukcesów oraz dalszej chęci pracy i zaangażowania w sprawy innych dla naszych wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariatu.
            Życzy Dyrektor i nauczyciele Zespołu Szkół w Ostaszewie.

        • Zabawa andrzejkowa
          • Zabawa andrzejkowa

          • 30 listopada 2018 r. starsi koledzy ze Szkolnego Koła Wolontariatu zorganizowali swoim najmłodszym kolegom zabawę andrzejkową w Gminnym Domu Kultury i Sportu. Były tańce, zabawy ruchowe i oczywiście wróżby, których nie mogło zabraknąć. Rodzice dzieci zorganizowali słodki poczęstunek. Była również niespodzianka dla dzieci - jedna z mam malowała im buźki. Zabawa podobała się nauczycielom, rodzicom, a przede wszystkim dzieciom, które w radosnych nastrojach wróciły szkoły i przedszkola. Na zakończenie uroczystości zgromadzone dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.
            Opracowała: Sylwia Korytkowska

          • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

          • Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego  „100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI” , organizowanego przez ZS w Ostaszewie. Na wstępie pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom konkursu i pogratulować wspaniałych pomysłów, głębokich przemyśleń. To bardzo cieszy, kiedy młodzi ludzie tak bardzo utożsamiają się ze swoją Ojczyzną. Komisja miała bardzo trudne zadanie. Tak naprawdę uznanie należy się każdemu autorowi prac. Po ich obejrzeniu komisja przyznała następujące miejsca:
            KATEGORIA I
            MIEJSCE I : Zofia Czarnecka- Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Dworze Gd.
            MIEJSCE II ex aequo: Roksana Wojtkowska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Dworze Gd., Jagoda Raboszuk – Zespół Szkół w Ostaszewie
            MIEJSCE III: Alicja Czarnecka- Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Dworze Gd.
            WYRÓŻNIENIA: Julia Mika- Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Dworze Gd., Natalia Madej- Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Dworze Gd.
            W kategorii II komisja przyznała WYRÓŻNIENIE: Amelia Reich- - Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Dworze Gd.
            Serdecznie gratulujemy.
            Opracowała: Joanna Wójtowicz

        • Akcja - „Wymień butelkę na drzewko!”
          • Akcja - „Wymień butelkę na drzewko!”

          • W dniu dzisiejszym uczennica naszej szkoły wymieniła zebrane butelki plastikowe, które zbieraliśmy przez miniony tydzień w Zespole Szkół w Ostaszewie  na drzewka i krzewy. Organizatorem akcji jest Klub Nowodworski i Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Nowym w Nowym Dworze Gdańskim. Wspierali: Żuławski Park Historyczny, Miasto i Gmina Nowy Dwór Gdański, EKO-PUNKT organizacja odzysku S.A, Salwinia Ekoklub. Dzięki ogłoszeniu akcji przez naszych  wolontariuszy i ich zaangażowaniu udało się nam zebrać 200 sztuk butelek, co zaowocowało otrzymaniem 20 sadzonek. Drzewka zostaną posadzone na terenie szkoły.
            Mini videorelacja pod adresem:
            https://www.facebook.com/TVZulawy/videos/755277261492546/
            Opracowała: Sylwia Korytkowska

        • Obchody Święta Niepodległości
          • Obchody Święta Niepodległości

          • Ojczyzna wolna, znowu wolna ...
            To słowa z wiersza, który został zaprezentowany podczas tegorocznych i wyjątkowych obchodów Święta Niepodległości. Nasza szkoła na 100 lat odzyskania niepodległości zorganizowała apel w dniu 9 listopada i jednocześnie wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu państwowego, do której przystąpiło 24 tysiące szkół i przedszkoli z całej Polski. Recytatorzy i chór, czyli uczniowie z klas VI, VIIa, VIII, III, wykonywali przygotowane przez siebie utwory z niezwykłym zaangażowaniem, skupieniem i stosowną do okazji powagą. Widzowie mogli wysłuchać pięknych wierszy miedzy innymi „Inwokacji” , Hymnu do miłości ojczyzny”, Kwiatów polskich” oraz pieśni patriotycznych takich jak „Rota” , „Taki kraj”, „ Żeby Polska” itp. Aby uatrakcyjnić występ, na ekranie pojawiały się obrazy z przeszłości lub współczesne krajobrazy naszej wolnej i pięknej Ojczyzny.
            Ten sam program młodzież przedstawiła na uroczystości w dniu 11 listopada w Nowej Cerkwi. Obu występom towarzyszył dzielnie Poczet Sztandarowy Zespołu Szkół w Ostaszewie. Dzieci i młodzież godnie i czynnie uczcili obchody stulecia odzyskania niepodległości.
            Opracowała: Izabela Gutowska
             

        • Przedszkolaki i Święto Niepodległości
          • Przedszkolaki i Święto Niepodległości

          • Przedszkolaki z grupy 5-latków, również uczestniczyły w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości, z przejęciem odśpiewały hymn Polski wspólnie z uczniami całej szkoły.

            Opracowała: Wiesława Rajczewska

        • Nowa akcja charytatywna
          • Nowa akcja charytatywna

          • Ruszyła następna akcja Szkolnego Koła Wolontariatu. Dwa razy w tygodniu wolontariusze czytają książeczki dla młodszych kolegów z grupy 5 -latków w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".
            Opracowała: Sylwia Korytkowska

        • Pomoc zwierzętom ze schroniska
          • Pomoc zwierzętom ze schroniska

          • Październik jest miesiącem dobroci dla  zwierząt. W związku z tym uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu w ramach pomocy czworonogów zrobili  gazetkę na ten temat oraz zorganizowali akcję charytatywną "Pełna miska dla zwierzaka ze schroniska".
            Wszyscy chętni uczniowie włączają się w tę akcje z potrzeby niesienia pomocy mniejszym, potrzebującym istotom. 
            Opracowała: Sylwia Korytkowska

        • Akcja „Światełko pamięci”.
          • Akcja „Światełko pamięci”.

          • Uczniowie ze szkolnego koła wolontariatu w dniu 26 października 2018 r. w ramach swojej działalności posprzątali teren z liści wokół grobu księży oraz wokół grobu nieznanego żołnierza oraz oczyścić nagrobki. Zorganizowali również akcję "Światełko pamięci", która trwała do 29 października. W dniu dzisiejszym 31 październik 2018 r. przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu zapalili na grobach "Światełka pamięci", symbolizujące pamięć o zmarłych pracownikach, uczniach naszej szkoły oraz duchownych i grobie nieznanego żołnierza.
            Sylwia Korytkowska

        • V Dzień Osadnika 
          • V Dzień Osadnika 

          • W tym roku "Dzień osadnika" odbył się 06.10 w Nowym Dworze Gd. Przedstawiciele Zespołu Szkół wraz z nauczycielami oraz swoimi rodzinami wzięli udział w tym wydarzeniu pierwszy raz. Niecodzienna sceneria, ubiory przybyłych osadników oraz muzyka, przeniosły tłumy uczestników w odległe czasy. Przemarsz rozpoczął się o godz 11.30 zaręczynami młodych osadników na ul Dworcowej. Orszak weselny podążył na plac obok Muzeum Żuławskiego. Pod Pomnikiem Osadników dzieci oddały hołd oraz złożyły kwiaty. Przemarsz zakończył się ślubem oraz weselem Młodych Osadników, którzy stanowili symbol Nowego Czasu. Dla weselników przygotowany był poczęstunek oraz zabawy przy muzyce. Dzieci odwiedziły Muzeum Żuławskie, gdzie wysłuchały opowieści Osadnika. Podziwiać mogliśmy przedmioty, narzędzia oraz wyposażenia dawnych domów. Nadawane były również imienne akty NADANIA ziemi, inwentarza oraz budynków. Niezwykłe, smutne a zarazem wspaniałe chwile i historie życia niejednego pradziadka tej Ziemi.Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji. Każdy z uczestników obchodów V Dnia Osadnika, za godne reprezentowanie szkoły i uczczenie pamięci Przybyszy otrzymał dyplom, ledową bransoletkę, kropkę pochwalną na Karcie Pochwał, odznakę Dobrego Zachowania oraz słodkości. Dla pozostałych uczniów klasy  było również  "coś słodkiego". ? Pragniemy podziękować rodzicom za zaangażowanie, poświęcony czas i trud związany z przygotowaniem oraz uczestniczeniem. Dziękujemy Państwu serdecznie.
            Opracowała: Katarzyna Oniszko

          • "Bo w przedszkolu..."

          • Pierwsze dni w przedszkolu to zawsze okres trudny zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Maluchy z grupy 3-latków świetnie sobie radzą, wesoło się bawią, zjadają pyszne obiadki, odpoczywają. Przedszkole dla dzieci to naprawdę fajne miejsce, pełne rówieśników. Dzieciaki się socjalizują, rozwijają, uczą nowych umiejętności i współżycia w grupie.

                

        • Ostatni raz z moją klasą….
          • Ostatni raz z moją klasą….

          • Jest taka piosenka na pożegnanie, której słowa uczyniłam powyższym tytułem. Grupa uczniów – prawie absolwentów naszego gimnazjum w dniach 15 – 18 czerwca odpoczywała na biwaku w malowniczo położonym nad jeziorami Przywidzu. Niby jedno jezioro a nazwy dwie – Małe Jezioro Przywidzkie i Duże Jezioro Przywidzkie. Nasze domki o numerach 18, 19, 20 w ośrodku Omega służyły świetnie za „apartamenty” – w pierwszym mieszkali chłopcy, w drugim pani, w trzecim dziewczęta. Domki usytuowane są nad mniejszym jeziorem, więc na niewielką plażę było kilka kroków. Niedziela okazała się najgorętsza, toteż można było się ochłodzić i wejść do wody. Oczywiście niezbyt daleko, bo nie było ratownika. Nie wszyscy byli zadowoleni, oj nie wszyscy! Odbyliśmy dwa wieczorne grille, przy których było dużo wspomnień z razem spędzonych chwil, pojawiły się nawet łzy. Udaliśmy się rowerami z wypożyczalni na objazd jezior. W tak pięknych okolicznościach przyrody nie dokuczało nam gorąco, a na dodatek droga wiodła przez las. Zauroczeni byliśmy Hobbitowym wzgórzem, na którym znajdują się domki do wynajęcia przez turystów – wyglądają w istocie jak hobbitowe. Przywidz jest wielkością zbliżony do Ostaszewa, jest piękna szkoła, przy której niedawno oddano do użytku dużą halę sportowo – widowiskową o nazwie Arena Przywidz. Nas najbardziej urzekło położenie. Trudno było wyjeżdżać, jeszcze trudniej uświadomić sobie, że w takim składzie już nigdy nie wyjedziemy – „coś się kończy, coś się zaczyna”.
            wych. klasy 3G Izabela Gutowska

        • Warsztaty profilaktyczne
          • Warsztaty profilaktyczne

          • W dniu dzisiejszym tj. 6 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne „Trening komunikacji rówieśniczej”, w których udział wzięli uczniowie klasy VII sp oraz II i III gimnazjum. Były to warsztaty edukacyjne na temat barier w porozumiewaniu się, asertywności i poczucie własnej wartości przeprowadzone przez Panią psycholog. Młodzież mogła poznać jak realizować swoje prawa osobiste w kontaktach z ludźmi przy zachowaniu szacunku do siebie i innych.  Asertywność to ukształtowanie postawy, która pomoże w pełni wyrażać uczucia, opinie, potrzeby i oczekiwania, nie naruszając godności drugiej strony. Asertywność pomaga uporządkować relacje z otaczającymi ludźmi i wzmacnia wiarę we własne przekonania i siły. Relacje interpersonalne z rówieśnikami niejednokrotnie kształtują obraz samego siebie i samoocenę młodego człowieka. A to z kolei  warunkuje to czy umiemy odmawiać czy nie. Warsztaty pokazały młodzieży w jaki sposób budować pozytywne relacje, stawiać swoje granice i konsekwentnie odmawiać. Te elementy są niezbędne do zbudowania wysokiej i stabilnej samooceny. Uczniowie zyskali większy wgląd we własne potrzeby i wartości, a także uświadomi sobie potrzeby i perspektywę innych osób.  Młodzież mogła podczas warsztatów wyrażać własne uczucia, opinie i przekonania, reagować na krytykę, przyjmować ocenę innych. Ćwiczyli asertywność w kontaktach towarzyskich.
            Opracowała: Sylwia Korytkowska

        • Nagła i niespodziewana kasa
          • Nagła i niespodziewana kasa

          • Bank Spółdzielczy w Sztumie ogłosił swego czasu konkurs dla klas siódmych Szkół Podstawowych i klas drugich oraz trzecich Gimnazjum, w którym można było zgarnąć 1500 złotych dla klasy na wycieczkę i ruszyliśmy do tego wyzwania, i udało się!!! Z klasy 3 Gimnazjum 14 osób posiada konto w BS Sztum i o to chodziło, aby połowa klasy była posiadaczami takowego konta. Nasza 3 G znalazła się wśród laureatów, czyli otrzymała 1500 złotych. Nie mogliśmy odkładać wycieczki na później, bo później wszyscy odchodzą do szkół ponadgimnazjalnych, więc decyzja była natychmiastowa – wycieczka na Dzień Dziecka. 1 czerwca w piątek udaliśmy się do Gdańska, gdzie w FunArenie skorzystaliśmy z pokoju o nazwie Egzorcyzmy w Escape Room. Kolejną atrakcją był elektroniczny Paintball oraz przejażdżka gokartami. Dzień był upalny, ale w FunArenie mieszącej się na Stadionie Energa nie odczuwaliśmy gorąca. Na obiad zaliczyliśmy śmieciowe jedzonko oraz deser w postaci dobrze schłodzonych lodów. A dalej… uczta kinomana, czyli seans w kinie w klimatyzowanej sali, co było dużą przyjemnością. Film pt. „Deadpool 2” przyniósł wiele dziwnych wrażeń, a na pewno mnóstwo powiedzonek i zaskakujących akcji, a pyskaty Najemnik  dwoi się i troi, by sparodiować całe kino superbohaterskie, trup ściele się gęsto, protagoniści tasują żartami z iście zawadiackim zacięciem. Powrót do domu przebiegł bez problemówł. Wielkie dzięki dla Banku Spółdzielczego. za inicjatywę konkursu. 
            Wychowawca klasy 3G 

        • Konkurs matematyczny - "Łamigłówka"
          • Konkurs matematyczny - "Łamigłówka"

          • Dnia 29.05.2018 roku w Zespole Szkół w Ostaszewie odbył się I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY "ŁAMIGŁÓWKA". Konkurs składał się z 6 etapów, tj:
            - zadania z zapałkami
            - sudoku
            - tangram
            - krzyżówka matematyczna
            - budowanie brył 
            - test wiedzy ogólnej z matematyki.
             
            W konkursie brało udział 6 drużyn z:
            - Szkoły Podstawowej w Krynicy Morskiej
            - Zespół Szkół w Tujsku
            - Zespół Szkolno- Przedszkolny w Drewnicy
            - Zespół Szkół w Stegnie
            - Szkoła Podstawowa w Lichowach
            - Zespół Szkół w Ostaszewie
             
            Uczniowie świetnie sobie radzili z zadaniami, najłatwiejsze zadanie okazało się z zapałkami oraz sudoku nikt nie popełnij błędu. Najtrudniejsza okazała się krzyżówka oraz test z wiedzy matematycznej.
             Największą ilość punktów zdobyła drużyna Niebieskich z Drewnicy - wielkie gratulacje :)
             Szczególne podziękowania należą się sponsorom bez których konkurs ten, nie miałby nagród i poczęstunku tj. Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Ostaszewie, Bank Spółdzielczy w Ostaszewie, Zespół Szkół w Ostaszewie, Centrum Malarskie "MB", Bank Spółdzielczy w Nowym Dworze Gdańskim.

        • Konkurs "Łap kasę z klasą"
          • Konkurs "Łap kasę z klasą"

          • Za Nami konkurs "Łap kasę z klasą" zorganizowany przez BS Sztum dla klas gimnazjalnych i VII klas szkoły podstawowej, koordynowany przez Panie z oddziału BS Sztum w Ostaszewie. Klasy mogły wygrać 1.500 zł jeżeli połowa uczniów danej klasy (min.50%) posiada lub założy konta Junior w określonym czasie i zgłosi ten fakt do BS Sztum, liczyła się szybkość, na zasadzie kto pierwszy ten wygrywa.
            Do konkursu mogły przystąpić szkoły z gmin, w których znajdują się placówki BS Sztum, nagród było 15 (mogło wygrać 15 klas po 1.500zl do wykorzystania na cel uzgodniony z wychowawcą).
            Na 15 klas w całym obszarze działania BS Sztum nasze klasy zgarnęły 5 nagród, każda po 1500 zł. Gratulacje dla klas VII i klas gimnazjalnych.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół w Ostaszewie
      • ZS w Ostaszewie (sekretariat) tel/fax.- 055 247 13 46 ZS w Ostaszewie (księgowość) tel. - 055 246 45 46 SP w Nowej Cerkwi tel. - 055 247 15 21 Przedszkole tel. - 055 247 13 22
      • Szkoła Podstawowa im. Marynarki Wojennej RP ul. Kościuszki 22 82 - 112 Ostaszewo woj. pomorskie e-mail: sekretariat@zsostaszewo.pl ---------------------------- Inspektor Ochrony Danych: Łukasz Mielnik e-mail: iod@mainsoft.pl Poland
    • Logowanie