• Wiosenny Dzień Integracji

• W dniu dzisiejszym, tj. 29 marca 2019 r. w Zespole Szkół w Ostaszewie odbył się wiosenny Dzień Integracji. Cała uroczystość odbywała się w godzinach 10.00 – 13.00. Każda klasa naszej szkoły miała za zadanie  ułożyć  piosenkę o tematyce wiosennej do wybranej przez siebie melodii. Wszystkie klasy spisały się na medal.
            Jurry miało ciężkie zadanie, by wyłonić najlepsze 3 miejsca. Niemiej jednak wyłoniono zwycięzców:
            I miejsce klasa 4 A
            II miejsce klasa 4 B
            III miejsce klasa III gim.
            Nie obyło się bez trofeów, tym razem nie był to żaden puchar, ale „Miotła antywagarowicza”, którą przekazał Samorząd Uczniowski klasie, która w tym roku szkolnym miała najwyższą frekwencję w ZS w Ostaszewie. Tę nagrodę otrzymała klasa 4 B.
            Po występach naszych uczniów mieliśmy okazję posłuchać gry na skrzypcach muzyka Pana Romana Chojnackiego, który uświetnił nam nasze wspólne spotkanie.
            W dalszej części dnia uczniom towarzyszyły konkursy, quizy wiedzy, tworzenie wspólnie plakatu wiosennego klasami, rozwiązywanie kalamburów o tematyce - przysłowia oraz konkurencja zręcznościowa -  obieranie jabłka plastikowym nożem w rękawicach roboczych. Każda klasa wykonała portret swojego wychowawcy z zawiązanymi oczami. Takie piękne podobizny otrzymali wychowawcy na pamiątkę. Było miło, sympatycznie i czasami śmiesznie. Integracja tego dnia była widoczna.
            Dziękujemy Wam za świetnie spędzony czas razem – organizatorki Wiosennego Dnia Integracji.

• Przygoda z wierszami Juliana Tuwima

• 14 marca 2019 roku odbył się w naszej szkole szkolny etap konkursu Przygoda z wierszami Juliana Tuwima.
            Uczestnikami byli uczniowie klas IV – VI. Recytatorzy mieli przeżyć przygodę, posłuchać recytacji innych, zawalczyć o miejsce i udział w kolejnym międzyszkolnym etapie. Wszystkie interpretacje były ciekawe, czasem nowatorskie i przez to zaskakujące. Uczniowie stanęli na wysokości zadania.
            Oto wyniki:
            I miejsce – Patrycja Olszewska z kl.6
            II miejsce – Rafał Niezbecki z klasy 5
            III miejsce – Marysia Cicha z kl. 4
            Ci uczniowie będą reprezentować naszą szkołę w następnym etapie tegoż konkursu, ale jury postanowiło wyróżnić jeszcze dwie osoby – Martę Kloskę i Maję Siudak; obie uczennice chodzą do klasy czwartej. Wszyscy uczestnicy otrzymają z języka polskiego bardzo dobre oceny, a zwycięzcy odebrali z rąk Dyrektora p. Beaty Zaniewskiej dyplomy i upominki. Zwycięzców było dużo więcej – wszyscy uczestnicy, którzy przygotowali wiersze, stanęli przed komisją i dużą grupą osób, i pokonując własne słabości czy lęki przedstawili swoje interpretacje wierszy Tuwima.
            Organizatorzy: I.Gutowska, S. Stefaniak, M.Werbowska

• Teatr i sąd

• Pozornie wydawać się może, że te dwie instytucje nie mają ze sobą nic wspólnego, ale po głębszym zastanowieniu się można znaleźć wspólny mianownik. W dniu 7 marca 2019 roku klasa 7 i 8 wybrała się do Gdańska, aby obejrzeć spektakl pt. „Mój przyjaciel Oskar” zrealizowany na podstawie książki „Oskar i Pani Róża”. Widzowie mieli okazję przenieść się w realia szpitalnego onkologicznego oddziału dziecięcego – w miejsce, z którego często się nie wraca. Główny bohater dziesięciolatek wie, że umiera i w tym umieraniu pomaga mu Pani Róża. Za cel postawiła sobie walkę o godność i duszę umierającego dziecka. Tematyka niełatwa, ale realna. A co, gdy nagle twarzą w twarz z nieuleczalną chorobą przyjdzie stanąć nam lub komuś bliskiemu? Uczniowie godnie przeszli przez tę emocjonalną historię i wynieśli ogromną lekcję pokory wobec choroby. Później było mniej emocjonalnie, ale bardzo edukacyjnie. Podzieleni na dwie grupy uczniowie złożyli wizytę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, gdzie spotkali się z Prezesem, dowiedzieli się kilku ważnych spraw – czym zajmuje się tego typu sąd, z jakimi sprawami mają do czynienia sędziowie, jak zostać sędzią, jak odróżnić togi sędziowskie. Niektórzy uczniowie przywdziali togi, zasiedli za stołem, inni byli prokuratorami czy pełnomocnikami. Do spotkania i wizyty doszło dzięki p. Wycichowskiemu, który jest pracownikiem tegoż sądu i zaznajomił nas z jego pracą oraz odpowiedział na pytania uczniów.
            Organizatorzy: I. Gutowska, S. Rozwalak, S. Stefaniak