• Ostatni raz z moją klasą….

• Jest taka piosenka na pożegnanie, której słowa uczyniłam powyższym tytułem. Grupa uczniów – prawie absolwentów naszego gimnazjum w dniach 15 – 18 czerwca odpoczywała na biwaku w malowniczo położonym nad jeziorami Przywidzu. Niby jedno jezioro a nazwy dwie – Małe Jezioro Przywidzkie i Duże Jezioro Przywidzkie. Nasze domki o numerach 18, 19, 20 w ośrodku Omega służyły świetnie za „apartamenty” – w pierwszym mieszkali chłopcy, w drugim pani, w trzecim dziewczęta. Domki usytuowane są nad mniejszym jeziorem, więc na niewielką plażę było kilka kroków. Niedziela okazała się najgorętsza, toteż można było się ochłodzić i wejść do wody. Oczywiście niezbyt daleko, bo nie było ratownika. Nie wszyscy byli zadowoleni, oj nie wszyscy! Odbyliśmy dwa wieczorne grille, przy których było dużo wspomnień z razem spędzonych chwil, pojawiły się nawet łzy. Udaliśmy się rowerami z wypożyczalni na objazd jezior. W tak pięknych okolicznościach przyrody nie dokuczało nam gorąco, a na dodatek droga wiodła przez las. Zauroczeni byliśmy Hobbitowym wzgórzem, na którym znajdują się domki do wynajęcia przez turystów – wyglądają w istocie jak hobbitowe. Przywidz jest wielkością zbliżony do Ostaszewa, jest piękna szkoła, przy której niedawno oddano do użytku dużą halę sportowo – widowiskową o nazwie Arena Przywidz. Nas najbardziej urzekło położenie. Trudno było wyjeżdżać, jeszcze trudniej uświadomić sobie, że w takim składzie już nigdy nie wyjedziemy – „coś się kończy, coś się zaczyna”.
            wych. klasy 3G Izabela Gutowska

• Warsztaty profilaktyczne

• W dniu dzisiejszym tj. 6 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne „Trening komunikacji rówieśniczej”, w których udział wzięli uczniowie klasy VII sp oraz II i III gimnazjum. Były to warsztaty edukacyjne na temat barier w porozumiewaniu się, asertywności i poczucie własnej wartości przeprowadzone przez Panią psycholog. Młodzież mogła poznać jak realizować swoje prawa osobiste w kontaktach z ludźmi przy zachowaniu szacunku do siebie i innych.  Asertywność to ukształtowanie postawy, która pomoże w pełni wyrażać uczucia, opinie, potrzeby i oczekiwania, nie naruszając godności drugiej strony. Asertywność pomaga uporządkować relacje z otaczającymi ludźmi i wzmacnia wiarę we własne przekonania i siły. Relacje interpersonalne z rówieśnikami niejednokrotnie kształtują obraz samego siebie i samoocenę młodego człowieka. A to z kolei  warunkuje to czy umiemy odmawiać czy nie. Warsztaty pokazały młodzieży w jaki sposób budować pozytywne relacje, stawiać swoje granice i konsekwentnie odmawiać. Te elementy są niezbędne do zbudowania wysokiej i stabilnej samooceny. Uczniowie zyskali większy wgląd we własne potrzeby i wartości, a także uświadomi sobie potrzeby i perspektywę innych osób.  Młodzież mogła podczas warsztatów wyrażać własne uczucia, opinie i przekonania, reagować na krytykę, przyjmować ocenę innych. Ćwiczyli asertywność w kontaktach towarzyskich.

• Nagła i niespodziewana kasa

• Bank Spółdzielczy w Sztumie ogłosił swego czasu konkurs dla klas siódmych Szkół Podstawowych i klas drugich oraz trzecich Gimnazjum, w którym można było zgarnąć 1500 złotych dla klasy na wycieczkę i ruszyliśmy do tego wyzwania, i udało się!!! Z klasy 3 Gimnazjum 14 osób posiada konto w BS Sztum i o to chodziło, aby połowa klasy była posiadaczami takowego konta. Nasza 3 G znalazła się wśród laureatów, czyli otrzymała 1500 złotych. Nie mogliśmy odkładać wycieczki na później, bo później wszyscy odchodzą do szkół ponadgimnazjalnych, więc decyzja była natychmiastowa – wycieczka na Dzień Dziecka. 1 czerwca w piątek udaliśmy się do Gdańska, gdzie w FunArenie skorzystaliśmy z pokoju o nazwie Egzorcyzmy w Escape Room. Kolejną atrakcją był elektroniczny Paintball oraz przejażdżka gokartami. Dzień był upalny, ale w FunArenie mieszącej się na Stadionie Energa nie odczuwaliśmy gorąca. Na obiad zaliczyliśmy śmieciowe jedzonko oraz deser w postaci dobrze schłodzonych lodów. A dalej… uczta kinomana, czyli seans w kinie w klimatyzowanej sali, co było dużą przyjemnością. Film pt. „Deadpool 2” przyniósł wiele dziwnych wrażeń, a na pewno mnóstwo powiedzonek i zaskakujących akcji, a pyskaty Najemnik  dwoi się i troi, by sparodiować całe kino superbohaterskie, trup ściele się gęsto, protagoniści tasują żartami z iście zawadiackim zacięciem. Powrót do domu przebiegł bez problemówł. Wielkie dzięki dla Banku Spółdzielczego. za inicjatywę konkursu.
            Wychowawca klasy 3G

• Konkurs matematyczny - "Łamigłówka"

• Dnia 29.05.2018 roku w Zespole Szkół w Ostaszewie odbył się I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY "ŁAMIGŁÓWKA". Konkurs składał się z 6 etapów, tj:
            - zadania z zapałkami
            - sudoku
            - tangram
            - krzyżówka matematyczna
            - budowanie brył
            - test wiedzy ogólnej z matematyki.

W konkursie brało udział 6 drużyn z:
            - Szkoły Podstawowej w Krynicy Morskiej
            - Zespół Szkół w Tujsku
            - Zespół Szkolno- Przedszkolny w Drewnicy
            - Zespół Szkół w Stegnie
            - Szkoła Podstawowa w Lichowach
            - Zespół Szkół w Ostaszewie

Uczniowie świetnie sobie radzili z zadaniami, najłatwiejsze zadanie okazało się z zapałkami oraz sudoku nikt nie popełnij błędu. Najtrudniejsza okazała się krzyżówka oraz test z wiedzy matematycznej.
             Największą ilość punktów zdobyła drużyna Niebieskich z Drewnicy - wielkie gratulacje :)
             Szczególne podziękowania należą się sponsorom bez których konkurs ten, nie miałby nagród i poczęstunku tj. Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Ostaszewie, Bank Spółdzielczy w Ostaszewie, Zespół Szkół w Ostaszewie, Centrum Malarskie "MB", Bank Spółdzielczy w Nowym Dworze Gdańskim.